تغییردامنه سایت بدون تغییروضعیت سئو - شرکت سبزاندیش آراد |طراحی سایت

۲۵ مرداد

تغییردامنه سایت بدون تغییروضعیت سئو

فرض کنید شما دارای یک شرکت می‌باشید که اطلاعات تماس خود را در بانک‌های اطلاعاتی بسیاری ثبت کرده‌اید و مشتریان شما از طریق این بانک‌های اطلاعاتی آدرس شما را پیدا کرده و به شما مراجعه می‌کنندحال فرض می‌کنیم که قرار است شما آدرس شرکت خود را تغییر داده و به محل دیگری منتقل شویددر این صورت بدون این که اقدام خاصی انجام دهید آیا مشتریان باز هم شما را پیدا خواهند کرد؟ مسلما پاسخ این سوال خیر” است و برای این که مشتریان خود را از دست ندهید لازم است اقداماتی از جمله ویرایش اطلاعات تماس در بانک‌های اطلاعاتی و هدایت مشتریان به آدرس جدید انجام دهید.

در خصوص وبسایت‌ها نیز شرایط به همین شکل استهنگامی که شما بر روی وبسایتی فعالیت می‌کنید موتورهای جستجو اطلاعاتی از وبسایت شما را در دیتابیس خود ایندکس می‌کنند و اگر اقدامات لازم برای بهینه‌سازی سایتتان در موتورهای جستجو (SEO) را انجام داده باشید، ممکن است سایتتان از رتبه‌ای مناسب در موتورهای جستجو برخوردار باشدحال اگر بخواهید نام دامنه سایتتان را به هر دلیلی (تغییر نام برند، ثبت دامنه مناسب‌تر و تغییر دهید لازم است که اقداماتی را انجام دهیددر غیر اینصورت اگر تنها نام دامنه را تغییر دهید و اقدام دیگری انجام نشود، رتبه سایت شما در موتورهای جستجو از بین خواهد رفت و وضعیت سئوی وبسایت دقیقا مانند روز اول تاسیس آن خواهد شد.

در ادامه به اقداماتی را که پیش و پس از تغییر نام دامنه سایت لازم است که انجام دهید اشاره شد است.

پیش از آن که نام دامنه را تغییر دهید وضعیت سئوی سایتتان را بررسی کنید

پیش از تغییر نام دامنه با استفاده از ابزارهای آنلاین زیر وضعیت سئوی سایت را بررسی کنید.

Moz’s On-Page Grader Tool

SEMrush’s Site Audit

Google Search Console

Bing Webmaster Tools

این ابزارها گزارش کاملی از وضعیت سئوی سایت را در اختیارتان قرار می‌دهند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید برنامه‌ای مناسب برای تغییر نام دامنه طراحی کرده و حتی سئوی سایت را بهبود ببخشید.

علاوه بر این با استفاده از ابزارهایی مثل UserTesting.com یا UsabilityHub می‌توانید بررسی کنید که کاربران به کدام بخش از وبسایتتان توجه بیشتری دارند و در صورت نیاز تغییراتی در طراحی سایت ایجاد کرده و قسمت‌های غیر ضروری را حذف کنید که باعث بهبود سئوی سایت در موتورهای جستجو می‌شود.

همچنین اگر قرار است برندتان را تغییر دهید و وبسایت جدیدی ایجاد کنید لازم است که معادل محتوای وبسایت قبلی را به صورت کامل ایجاد نموده تا بک لینک‌ها بتوانند به آدرس صحیح در وبسایت جدید هدایت شوند.

اگر بتوانید به گونه‌ای عمل کنید که ساختار URLها در هر دو وبسایت یکسان باشد، مراحل تغییر دامنه بسیار آسان‌تر خواهد شدبه عنوان مثال اگر آدرسی در سایت قبلی به صورت http://olddomain/page1 باشد و در وبسایت جدید به صورت http://newdpmain/page1 آدرس دهی شود، هدایت آدرس‌های قدیم به آدرس‌های جدید بسیار آسان‌تر خواهد بوداما اگر ساختارها یکی نباشند کار کمی پیچیده می‌شود، تا جایی که حتی ممکن است لازم باشد برای هر ارجاع از آدرس قدیمی به آدرس جدید کدی جداگانه نوشته شوداگر نتوانید آدرس های قدیمی را به یک لینک مناسب در دامنه جدید هدایت کنید، تاثیرات منفی بسیاری بر روی سئوی سایت ایجاد خواهد شد.

پس از آن که وبسایت جدیدتان کاملا آماده شد، تمامی لینک‌ها را بررسی کرده و از صحت کارکرد آن‌ها اطمینان حاصل نماییدسپس آدرس جدید وبسایتتان را در کنسول جستجوی گوگل (گوگل وب مستر تولز سابقثبت و تایید نمایید.

ترافیک دامنه قدیمی را به دامنه جدید هدایت کنید

انجام دادن درست هدایت آدرس (URL Redirection) یک امر حیاتی استاگر این کار به درستی انجام نشود، تمامی اعتبار و رتبه URLهای قدیمی را در موتورهای جستجو از دست خواهید داددر صورت از دست رفتن اعتبار URLها در موتورهای جستجو، رنک شما، ورودی سایت شما از موتورهای جستجو، فروش شما و در نهایت درآمد شما از دست خواهد رفت و بسیاری از اتفاقات دیگر به وجود خواهد آمد که به هیچ عنوان خوشایند شما نیستبرای هدایت URLها فقط از هدایتگر نوع ۳۰۱ (۳۰۱ Redirection) استفاده کنید و هیچ روش هدایت آدرس دیگری را مد نظر قرار ندهید.

انجام این کار نیاز به نظم و دقت بسیاری داردباید همه مسیرهایی را که افراد برای دسترسی به صفحات سایت شما مورد استفاده قرار می‌دهند به خاطر بسپاریداین مورد تنها شامل مسیرهای موجود در سایت نمی‌باشد، بلکه لینک‌های به اشتراک‌گذاری شده از سایت شما در سایت‌های دیگر، بوک‌مارک‌ها و نتایج موتورهای جستجو را نیز شامل می‌شود.

برای ایجاد یک هدایتگر مناسب برای صفحات طبق مراحل زیر عمل کنید.

مرحله اولایجاد نقشه سایت XML

اولین مراحله از ایجاد هدایتگر صحیح برای آدرس‌ها ساخت یک فایل XML از نقشه سایت (Sitemap) می‌باشدآسان‌ترین راه برای ایجاد نقشه سایت استفاده از ابزارهای آنلاین مثل Xenu Link Sleuth یا Screaming Frog استپس از آن که توسط این ابزارها به صورت خودکار گزارشی از متا تگ‌های عنوان صفحات (Title Tags) و توضیحات متا (Meta Description) در وبسایتتان دریافت کردید، یک بار هم بصورت دستی بررسی کنید که تمامی صفحات وبسایت در نقشه سایت درج شده باشندهمچنین بهتر است که لیستی از لینک‌های صفحات سایتتان در سایت‌های دیگر را به دست آوریداین کار را هم می‌توانید از طریق ابزارهای آنلاین مثل Open Site Explorer و Majestic SEO Tools انجام دهیدسپس بر اساس سایت مپ به دست آمده از ابزارهای فوق و این لینک‌ها سایت مپ جامع‌تری ایجاد کنید.

مرحله دومتطبیق صفحات با یکدیگر

پس از آنکه لیست کاملی از URLهای دامنه قدیمی تهیه کردید، باید تصمیم بگیرید که هر URL به چه آدرسی هدایت شودبرای این منظور باید یک سایت مپ از لینک‌های دامنه جدید ایجاد نموده و سپس آدرس‌های دامنه قدیمی را با آدرس صفحات در دامنه جدید تطبیق دهیداگر تغییرات زیادی در ساختار URLها ایجاد نکرده باشید، انجام این کار نسبتا آسان استبرای آدرس‌هایی که ساختار URL تغییر نکرده و اصطلاحا به تطابق آن‌ها ۱:۱ گفته می‌شود یک Copy/Paste و تغییر نام دامنه کافی است اما در تطابق URLهایی که ساختار آن‌ها تغییر کرده‌است، لازم است که دقت بیشتری به عمل آورید.

مرحله سومساخت یک هدایتگر نوع ۳۰۱ (۳۰۱Redirection)

پس از تست هدایت URLها (در یک محیط تستیاز دامنه قدیمی به دامنه جدید و اطمینان از صحت عملکرد آن‌ها می‌توانید اقدام به ایجاد یک هدایتگر از نوع ۳۰۱ در سرور سایتتان نماییدبا انجام این کار تمامی URLهای دامنه قدیمی به URL معادل در دامنه جدید منتقل می‌شوندهدایتگر ۳۰۱ به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که تغییر URLها از دامنه قدیم به دامنه جدید به صورت دائم انجام شده است و سئوی دامنه قدیم می‌بایست برای دامنه جدید در نظر گرفته شود.

برای ایجاد ریدایرکت ۳۰۱ راه‌های مختلفی وجود دارد اما متداول‌ترین آن‌ها درج کدهای لازم در فایل .htaccess برای سرویس‌های لینوکسی و فایل web.config برای سرویس‌های ویندوزی می‌باشد.

به موتورهای جستجو اطلاع‌رسانی کنید

پس از آن که تنظیمات هدایتگر ۳۰۱ را به درستی اعمال کردید، سایت مپ دامنه قدیمی را مجددا در موتورهای جستجوی گوگل و بینگ ثبت کنید و پس از آن سایت مپ دامنه جدید را در هاست دامنه جدید آپلود نماییدپس از ثبت سایت مپ از طریق بخش Crawl errors در کنسول جستجوی گوگل می‌توانید از خطاهای احتمالی موجود مطلع شده و نسبت به رفع آن‌ها اقدام نمایید.

در نهایت از طریق فرم تغییر نام دامنه گوگل نیز تغییر نام دامنه را به گوگل اعلام کرده تا از این پس گوگل آدرس دامنه جدید را در نتایج جستجوی خود لحاظ کند.

با انجام صحیح مراحل فوق تغییر نام دامنه شما بدون کوچکترین افتی در رنک وبسایت در موتورهای جستجو انجام خواهد شدبه دامنه جدیدتان خوش آمدید.

Change Domain Name - Save Seo.jpg

اشتراک

ارسال نظر

شرکت سبزاندیش آراد

کلیه حقوق متعلق به شرکت سبزاندیش آراد میباشد.

لوگو نماد اکترونیکیlogo-samandehi