۱۵ بهمن

اهمیت تهیه نسخه پشتیبان در سرور هاستینگ

 

اهمیت اطلاعات و داده ها درهرتجارت و کسب و کار آنلاین یا آفلاین بر کسی پوشیده نیست. مثلا تصور کنید که دیتای ذخیره شده روی یک سرور ناگهان پاک شود. این کار موجب از کار افتادن کل تجارت خواهد شد و برای بازگرداندن دیتا (البته اگر بشود) باید هزینه گزافی پرداخت شود. بنابراین عاقلانه ترین کار اینست که از اطلاعات و داده ها محافظت کنیم و اینجاست که گرفتن بکاپ یا  نسخه پشتیبان از دیتا و اطلاعات اهمیت دوچندان می یابد.

تهیه نسخه پشتیبان از سرور هاستینگ

فرآیند ذخیره کردن اطلاعات ارزشمند در مدیا یا یک سرور به طوری که همیشه در دسترس باشد را تهیه بکاپ یا نسخه پشتیبان می نامند.

بسیاری اوقات ممکن است داده ها پاک یا دچار نقص شوند مثلا ممکن است اپلیکیشن (برنامه سازنده وب سایت) یا خود فایل اطلاعات خراب شود و از کار بیافتد یا سخت افزار دچار نقص شوداینجاست که بکاپ در سرور ریموت اهمیت پیدا می کند.

بهتر است همواره به صورت مرتب از اطلاعات بکاپ تهیه شود با این کار مطمئن می شوید که داده های شما همیشه جدید است و اگر مشکلی هم برای آن به وجود بیاید تنها بخش کوچکی از آن را از دست می دهید نه همه آن را.

معمولا اکانت های هاستینگ دارای گنجایش بکاپ گیری زیادی هستند که برای بکاپ گرفتن از اطلاعات ذخیره شده در سرور مورد استفاده قرار می گیرند.

بهتر است از اطلاعات کاربر خود نیز بکاپ بگیرید و البته توصیه می شود بکاپ اطلاعات خود و اطلاعات کاربر را در بخش های مجزا قرار دهید تا هر وقت که می خواهید بدون دردسر بتوانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

در کل دو نوع بکاپ وجود دارد : کامل و فزاینده.

بکاپ کامل (Full Backup): تهیه پشتیبان (بکاپ) از تمام دیتای سایت می باشد که این کار وقت و فضای زیادی می گیرد.

بکاپ فزاینده: بکاپی است که از زمان آخرین بکاپ گرفته شده به بعد اگر اطلاعات تغییر کند ، از آن بکاپ گرفته می شود. در این نوع پشتیبان معمولا از فرمت هایی مانند .tar و .gz استفاده می شود تا در میزان زمان و فضا صرفه جویی شود.

معمولا سرویس های هاستینگ امکان گرفتن بکاپ منظم از اطلاعات را به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه در اختیار مشتریان قرار می دهند. اطلاعات بکاپ گرفته شده روی یک سرور ایمن ذخیره می شود.

برخی از سرویس دهندگان هاستینگ در ازای ارائه این خدمت هزینه دریافت می کنند و برخی دیگر همچون سبزاندیش ، ابزارهای مورد نیاز برای این کار را بصورت رایگان در اختیارتان قرار می دهند تا خودتان بتوانید این کار را انجام دهید.

همچنین برخی از شرکت های میزبان اقدام به ارائه هاست بکاپ نموده اند که در این نوع از هاستینگ شما میتوانید بکاپ های خود را در فضای اختصاص داده شده ذخیره و نگهداری نمایید. از این سرویس ها میتوانید جهت نگهداری هر گونه اطلاعاتی استفاده کنید حتی اطلاعات مربوط به سیستم شخصی خود را نیز در این نوع هاست نگهداری نمایید.

هاست بکاپ ابری (Cloud) سبزاندیش  همراه با کنترل پنل دایرکت ادمین ارائه میشود که میتوانید جهت نگهداری نسخه های پشتیبان و دیگر اطلاعات ارزشمند مورد نظر خود از آن استفاده نمایید.

اگر دیتای سایت شما بسیار ارزشمند و مهم باشد می توانید از ارائه دهنده بخواهید که هر یک ساعت از آن بکاپ بگیرد که البته این سرویس برای شما هزینه ای مازاد در بر خواهد داشت. پروسه تهیه بکاپ از اطلاعات مهم و داده های سایت در عرصه هاستینگ بسیار حائز اهمیت است. این کار میزان از کار افتادگی موقت سایت و عدم دسترسی به آن را برای کاربران کمتر می کند زیرا در چنین مواقعی دیتا همیشه در دسترس خواهد بود.

اشتراک

ارسال نظر