۱۵ بهمن

سیستم های مدیریت منبع باز ضرورت امروز برای سایت ها

امروزه استفاده از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس، جوملا و دروپال برای طراحی و ساخت وب سایت بسیار گسترش یافته است. این نرم افزار ها امکاناتی برای ثبت، به روز رسانی و بازیابی محتوا را فراهم می کنند.

دلایل گسترش استفاده از این برنامه ها متعدد است و می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این سیستم های مدیریت محتوا رایگان هستند.

کد باز هستند و توسعه و پشتیبانی آنها توسط تیم های برنامه نویس بسیار زیادی از سراسر دنیا انجام می شود.

مبتنی بر زبان قدرتمند php و پایگاه داده مورد پشتیبانی آن mySql هستند.

برای حفظ امنیت در برنامه سایت ها بروز رسانی آنها در مدت زمان کوتاهی قابل انجام است.

بیشتر آنها تقریبا مدت زمان زیادی از انتشار آنها گذشته و اصطلاحا جا افتاده و بالغ شده اند.

استفاده از آنها آسان است زیرا مستندات، راهنما و آموزش های کافی برای آنها موجود است.

و در مقایسه با برنامه مدیریت محتوای نوشته شده توسط یک شرکت تجاری، آزادی؛ امنیت؛ ارزان بودن و قابلیت توسعه بالا را در اختیار می گذارند.

اگرچه نصب و استفاده از این سیستم های مدیریت محتوا آسان است و سرویس دهندگان هاستینگ از جمله سبزاندیش از بیشتر آنها پشتیبانی کرده و آموزش هایی در این زمینه ارايه می دهند؛ اما برای سایت ها تجاری و یا سایت هایی که به طور حرفه ای و جدی می خواهند فعالیت کنند، استفاده از خدمات دهندگان حرفه ای طراحی سایت و متخصصان در این حوزه برای دریافت سرویس بدون مشکل و همراه با پشتیبانی یک ضرورت است.

سبزاندیش  با ارائه هاست وردپرس و هاست لینوکس از برنامه های منبع باز پشتیبانی میکند.

در زیر به ۳ نمونه از رایج ترین سیستم های مدیریت محتوا که با هاست لینوکس سازگاری کامل دارند اشاره می کنیم:

وردپرس

وردپرس یکی از متداول ترین CMS های موجود است. وردپرس در ابتدا برای سازندگان بلاگ طراحی شد اما امروزه از آن در ساخت انواع مختلف سایتها نیز استفاده می شود. چند سایت معروف که از وردپرس استفاده می کنند عبارتند از : Phone.com ,CNN و mashable.com.

در سایت vip.wordpress.com میتوانید لیستی از سایتهایی که با وردپرس ساخته شده و توسط تیم وردپرس مدیریت می شوند را بیابید.

مهم ترین ویژگی های وردپرس، نصب آسان، داشتن قالب ها و افزونه های متعدد و باکیفیت، قابلیت اضافه کردن ویژگی های متداول دیگر و اجرای آسان می باشد.

وب سایت:‌ wordpress.org

دروپال

دروپال برای وب سایتهای دارای ترافیک متوسط یا زیاد طراحی شد. دروپال سیستم قدرتمندی است که یک یا چند کاربر می توانند از آن برای انتشار، مدیریت و تنظیم محتواهای گوناگون بر روی سایت بهره بگیرند. با دروپال می‌توانید همه ویژگی‌های یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند مانند ورود کاربران، ثبت نام، تعیین و تعریف انوع محتوا و کاربران، ایجاد سطوح دسترسی و نقش های مختلف، ایجاد و ویرایش محتوا، طبقه بندی و مدیریت محتوا، پیوند و ارتباط با سایر منابع و بسیاری از امکانات دیگر را در اختیار داشته باشید. چند سایت معروف که از دروپال استفاده می کنند عبارتند از : Penn State University, FastCompany, MTV United Kingdom.

از مهم ترین ویژگی های دروپال می توان به مقیاس پذیری زیاد آن، امنیت قابل قبول، استفاده نسبتا آسان از آن و قابلیت توسعه پذیری بالای آن اشاره کرد.

وب سایت: drupal.org

جوملا

جوملا یکی دیگر از CMS های متداول است که به دلیل قابلیت استفاده آسان و کاربردش در ساخت وب سایت های تجاری، ارتباطات آنلاین و ایجاد سایت های زیبا مورد توجه قرار گرفته است. از رایج ترین این نوع سایتها می توان به IHop.com TheHill.com, Linux.com اشاره کرد.

ویژگی های اصلی جوملا عبارتند از : مدیریت کاربر، نظرسنجی و آرای عمومی (polls)، جستجو، مدیریت منوها، استفاده از سیستم کش برای بهبود کارایی، نصب و پیکربندی آسان، و در نهایت پلاگین های بی شمار

.وب سایت: www.joomla.org

اشتراک

ارسال نظر