۱۳ دی

معرفی و مزایای هاست کلود (Cloud Hosting)

معرفی و مزایای کلود هاستینگ (Cloud Hosting)

 

از سرویس های کلود هاستینگ (Cloud Hosting) برای میزبانی وب سایت ها در فضای مجازی که منابع مورد استفاده آن توسط شبکه گسترده ای از سرورهای فیزیکی تامین می شود، استفاده میشود.

بر این اساس هاست کلود می تواند مانند سرویس گاز و برق در نظر گرفته شود که مشتری به اندازه نیاز خود مصرف می کند و هزینه آن به اندازه مصرف او محاسبه می شود. در هاستینگ کلود هم بسته به نیازهای وب سایت، کاربران منابع دریافت می کنند و به همان اندازه که منابع مصرف کردند هزینه پرداخت می کنند.

هاست کلود/ابری می تواند جایگزین سرور اختصاصی و یا سرورهای اشتراکی باشد و همچنین می تواند به عنوان توسعه مفهوم هاستینگ خوشه ای نیز در نظر گرفته شود که وب سایت ها روی سرورهای متعدد میزبانی می شوند. شبکه سرورهای مورد استفاده در هاستینگ کلود بسیار سریع است و گاهی از دیتاسنترهای مختلف که در مکان های مختلف قرار گرفته این منابع دریافت می شود.

نمونه های اجرایی از هاستینگ کلود، هم در دسته بندی زیرساخت به عنوان سرویس Infrastructure as a Service یا به اختصار IaaS و هم در پلتفرم به عنوان سرویس Platform as a Service یا به اختصارPaaS قرار می گیرد.

در IaaS زیر ساخت یا همان منابع سخت افزاری مجازی سازی شده به عنوان سرویس در اختیار مشتریان قرار داده میشود به نحوی که مشتری می تواند نرم افزار دلخواه خود (برنامه های کاربردی و یا سیستم عامل) را روی آن نصب و اجرا نماید.

در PaaS برنامه های کاربردی از قبیل سیستم عامل، دیتابیس ها، نرم افزار وب سرور و برنامه نویسی برای مشتری تعبیه شده است که مشتریان/شرکت ها/سازمان ها میتوانند برای اجرای برنامه های کاربردی خود بجای خرید سرورهای اختصاصی با هزینه بالا از سرویس PaaS استفاده کنند.

کسب و کار با زیرساخت های پیچیده IT باعث شده IaaS قابلیت های بیشتری نسبت به PaaS داشته باشد، اگرچه افرادی هم هستند که به دلیل سادگی کار، استفاده از PaaS را ترجیح می دهند.

مفهوم توسعه پیدا کرده از هاستیگ کلود برای مشتریان حرفه ای، دیتاسنترهای مجازی Virtual Data Centre یا VDC است. در اینجا شبکه مجازی شده ای از سرورها به کار گرفته می شود که برای میزبانی کسب و کار های IT شامل وب سایت ها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

ویژگی ها و مزایای هاست کلود را در موارد زیر می توان خلاصه کرد:

قابلیت اطمینان: به جای استفاده از یک فضای فیزیکی برای هاست، وب سایت شما می تواند روی پارتیشن مجازی که از لحاظ منابع با آن برابری می کند میزبانی شود. این منابع مانند حجم دیسک از شبکه گسترده ای از سرورهای فیزیکی تامین می شود. اگر یکی از این سرورها آفلاین/غیرفعال شود با وجود اینکه سطح منابع در دسترس کاهش پیدا کرده است اما تاثیری روی وب سایت ها ندارد و این وب سایت ها از منابع باقی مانده ی سرورها استفاده خواهند کرد.

امنیت فیزیکی: زیربنای سرورهای فیزیکی همچنان در دیتاسنترها مستقر می شود و اقدامات امنیتی برای جلوگیری از دسترسی و اختلال در وب سایت ها پیاده سازی می شود.

مقیاس پذیری و انعطاف پذیری: منابع در همان لحظه ای که درخواست شود در دسترس خواهد بود و محدودیتی برای آن وجود ندارد. اگر وب سایتی منابع بیشتری تقاضا داشته باشد از قبیل ترافیک و یا نیاز به پیاده سازی قابلیت های جدید، به صورت یکپارچه در اختیار آن قرار می گیرد.

تعادل بار در حین اجرا: تعادل بار که مبتنی بر نرم افزار است می تواند به تغییرات تقاضا فورا پاسخ گو باشد

اشتراک

ارسال نظر