۱۳ دی

از ایمیل های کلاهبرداری تمدید نام دامنه آگاه باشید

از ایمیل های کلاهبرداری تمدید نام دامنه آگاه باشید

کلاهبرداری های مرتبط با نام دامنه از قبیل تمدید دامنه، مالکیت و یا واگذاری آن از قبل وجود داشته اند و اخیرا نیز دوباره شروع به فعالیت کرده اند.

جزئیات مالکیت دامنه و اطلاعات مربوط به برقراری تماس با صاحب آن در اینترنت بر روی پایگاه داده ای با نام WHOIS در دسترس همه قرار دارد و برخی از شرکت های سودجو این اطلاعات را جمع آوری می کنند و مدارک و فاکتورهای تمدید دامنه که به نظر رسمی نیز هستند را به ایمیل مالکان ارسال می کنند.

این مدارک معمولا ماه ها زودتر به دست صاحبان می رسد و به آنها اخطار می دهد که دامنه در حال منقضی شدن است و از مالکان می خواهد دامنه خود را با دادن مبلغ زیادی تمدید کنند که اگر این کار را نکنند نام دامنه فعلی خود را از دست خواهند داد. اگر گول یکی از این کلاهبرداری ها را بخورید دامنه ثبت شده در شرکت مورد اعتماد شما به شرکت دیگر که این کلاهبرداری را راه اندازی کرده است منتقل می شود و یا در بهترین حالت، شما پول را به حساب شخصی که کلاهبردار است واریز می کنید که قابل پیگیری هم نیست.

همچنین گاهی در ایمیل جعلی ادعا می شود که نام دامنه شما مسدود شده است و از شما میخواهد روی یک لینک کلیک کنید که باعث هک شدن ایمیل شما می شود.

امکان دارد این ایمیل های جعلی، پیشنهادی برای بهینه سازی سایت شما داشته باشند و یا از شما بخواهند دامنه خود را انتقال دهید و یا با انتقال دامین موافقت کنید.

همینطور امکان دارد در این ایمیل ها به شما اخطاری از قبیل هک سایت داده شود و از شما بخواهند که اقدامی را انجام دهید.

دقت کنید تغییر نام فرستنده ایمیل در همه سرویس های ایمیل میسر است یعنی کلاهبرداران میتوانند با تغییر نام، شما را به اشتباه بیاندازند و باعث شوند با مشاهده ایمیل تصور کنید ایمیل معتبر است و یا از شرکت دامین یا هاستینگ شما ارسال شده است.

به عنوان مالک دامنه برای محافظت در برابر اینگونه حملات و کلاهبرداری ها، چه کاری می توانید انجام دهید؟ چه طور اطمینان یابید که نام دامنه شما در قسمت ثبت شرکتی که به آن اعتماد دارید باقی می ماند؟

اگر یکی از ایمیل های جعلی فوق را در ایمیل خود مشاهده کردید:

روی لینک های داخلی آن کلیک نکنید.

به ایمیل پاسخ ندهید.

با هیچ یک از شماره تماس های ذکر شده در ایمیل تماس نگیرید.

برای اینکه مطمئن شوید لازم است به آن توجه کنید یا خیر، می توانید ابتدا از صحت و درستی آنها مطمئن شوید. اگر شرکت و یا ایمیل فرستنده پیام را نشناختید، با شرکت ثبت کننده نام دامنه خود تماس بگیری.د می توانید آن ایمیل را برای شرکت ثبت کننده دامنه خود ارسال کنید و منتظر دریافت پاسخ آنها باشید. همچنین اگر مطمئن هستید که می خواهید برای مدت طولانی همین نام دامنه را داشته باشید، می توانید آن را برای چند سال تمدید کنید.

در صورتی که به کنترل پنل دامین دسترسی دارید، اطلاعات مربوط به دامین را با ورود به پنل اصلی دامین چک کنید.

نکته: جهت حفظ امنیت حساب های خود همواره رمز عبورهای ایمیل ها، حساب های کاربری، کارت ها و حساب های بانکی و … را بصورت دوره ای تغییر دهید و از رمز عبورهای امن، سخت و مطمئن استفاده نمایید.

برای تنظیم و ذخیره رمز عبورهای مناسب میتوانید از نرم افزار کی پس (KeePass) که مخصوص اینکار طراحی شده است استفاده نمایید

اشتراک

ارسال نظر