بلاگ - شرکت سبزاندیش آراد |طراحی سایت

۰۴ اردیبهشت

آموزش html

نچه که قبل از یادگیری HTML لازم است بدانید:

برای شروع کار با HTML شما به چیزهایی نیاز دارید که در لیست زیر آمده است:

  1. شما به یک ویرایشگر متن نیاز دارید. در ویندوز شما می توانید از برنامه Notepad استفاده کنید. از هر نرم افزار ویرایش متن دیگری استفاده کنید اما این نکته را در نظر داشته باشید که نرم افزار WordPadd که در ویندوز وجود دارد و نرم افزارهایی مانند Microsoft Office Word و امثال آن برای نوشتن کدهای HTML مناسب نیستند چون در هنگام ذخیره کردن متن این نرم افزارها کدهایی را به آن اضافه می کنند.
    نرم افزار Notepad را می توانید از طریق منوی استارت در قسمت Accessories پیدا کنید یا از طریق فرمان Run با تایپ notepad در کادر Open و فشار دادن دکمه Enter.
  2. شما به یک مرورگر وب به انتخاب خود نیاز دارید. می توانید از Microsoft Internet Explorer استفاده کنید که با ویندوز نصب می شود یا از Opera, Mozilla Firefox و نرم افزارهای مشابه که اغلب به صورت رایگان برای دانلود در اینترنت وجود دارند.
    بهتر است صفحاتی را که می نویسید با چند مرورگر آزمایش کنید. زیرا در HTML قسمتهایی وجود دارد که مختص به یک مرورگر خاص است و با سایر مرورگرها کار نمی کند.
  3. شما به جایی برای ذخیره کردن متن خود دارید که می تواند جایی روی هارد دیسک شما، یک فلاپی دیسک یا یک سرور باشد. البته شما برای استفاده از HTML نیاز ندارید حتماً به اینترنت متصل باشید، شما می توانید با استفاده از یک مرورگر وب در کامپیوتر خود از HTML استفاده کنید.
    برای ذخیره کردن فایلی که با Notepad نوشته اید کافی است از منوی File گزینه Save As را انتخاب کرده و مسیری را برای ذخیره فایل انتخاب کنید و در کادر File Name در پایین پنجره Save As نام فایل را با پسوند html بنویسید. در آخر هم دکمه Save را کلیک کنید.
اشتراک
۰۴ اردیبهشت

ارتباط با پایگاه داده MySQL به روش PDO :

توجه داشته باشید که در مثال PDO بالا، با تنظیم گزینه dbname با مقدار “myDB” نام پایگاه داده را نیز مشخص کرده ایم. اگر PDO موفق به اتصال به پایگاه داده نشود یک استثنا یا exception پرتاب (thrown) می شود.

نکته: یکی از بزرگترین مزیت های PDO وجود کلاس exception برای مدیریت خطاها است. همان طور که می دانید این خطاها ممکن است در کوئری های پایگاه داده رخ دهد و اگر یک استثنا یا exception از داخل بلاک { }try پرتاب (thrownn) شود، اجرای اسکریبت متوقف شده و جریان کار به اولین بلاک { }catch منتقل می شود. در واقع استثنای که در قسمت try رخ داده در قسمت catch به دام می افتد.

اشتراک
۰۴ اردیبهشت

ارتباط با پایگاه داده MySQL به روش MySQLi Object-Oriented :

قبل از اینکه به داده های پایگاه داده دسترسی داشته باشید، باید یک ارتباط یا Connection تعریف کنید:

توجه داشته باشید که در مثال شیء گرای بالا، connect_error$ تا PHP 5.2.9 و ۵٫۳٫۰ PHP کار نمی کند، بنابراین اگر می خواهید که کدتان با نسخه های قدیمی PHP نیز سازگار باشد، بجای آن از کد زیر استفاده نمایید:

 

ارتباط با پایگاه داده MySQL به روش MySQLi Procedural :

در مثال زیر با استفاده از تابع ()mysqli_connect یک connection به پایگاه داده تعریف شده است:

 

اشتراک
۳۱ فروردین

آموزش php -شرط ها

دستور شرطی if :

زندگی بدون تصمیم گیری معنا و مفهومی ندارد ، PHP نیز اینگونه می باشد ، پرکاربردترین دستورات شرطی ، دستور if می باشد ، برای اینکه مفهوم شرط برای شما درک شود یک مثال می زنیم :

اگر (if)  هوا گرم شد ، من خانه می مانم

در زبان php شرط بدین صورت نوشته می شود :

همانطور که مشاهده نمودید ، شرط ما داخل پرانتر قرار می گیردو اگر نتیجه درست بود ، شرط ما که بین براکت ها نوشته می شود اجرا میگردد :

نکته : در زبان php همیشه و بعد از هر خط کد از علامت نقطه ویرگول (;) استفاده می شود ولی برای شرط ها از این علامت استفاده نمی شود .

کد های درون براکت ها تنها وقتی اجرا می شوند که شرط ما صحیح یا True باشد ، در غیر اینصورت شما می توانید کاری دیگر انجام دهید و یا از برنامه خارج شوید .

دستور شرطی Switch :

دستور switch که یکی دیگر از دستورات شرطی می باشد را می توانید یک حالت دیگر از if-else در نظر بگیرید که با استفاده از این دستور می توان یک متغیر را با شرط ها بسیار زیادی مقایسه نمود ، دستور switch اینگونه نوشته می شوند :

همانطور که قطعه کد بالا را مشاهده نمودید ، ما یک متغیر را با دستور switch مورد شرط قرار می دهیم (n) سپس با استفاده از دستور case یک مقدار جایگذاری می کنیم که اگر n برابر با label1 بود دستورات ما اجرا شود و سپس با استفاده از دستور break از شرط خارج می شود و به همین صورت می توانید دستورات شرطی خود را با استفاده از case قرار دهید و در آخر یک گزینه پیش فرض (Default) می توانید قرار دهید که اگر متغیر شما برابر با هیچکدام از شرط ها نبود ، اجرا شود.

 

اشتراک
۳۱ فروردین

آموزش PHP (استفاده از دستور include) -ادامه مطلب قبل-

طریقه استفاده از چهار دستور :

انجام یک پروژه بسیار ساده :

در این پروژه ما قصد داریم ۲ صفحه را در یک صفحه فراخوانی نمائیم ، نام های فایل ها :

index.php

header.php

footer.php

در ابتدا ما به سراغ ساخت یک header می رویم ، در این فایل ما قصد داریم یک منوی افقی را به نمایش بگذاریم:

و سپس فایل footer.php خود را نیز ایجاد می نمائیم :

ما صفحات header  و footer را به صفحه index خود فراخوانی کردیم ، این همان قدرت php است.

نکته :برای نامگذاری فایل های include برنامه نویسان یک استانداردی را برای خود به وجود آورده اند ، تمامی فایل هایی که در صفحات مختلف include می شود به صورت name.inc.php نوشته می شود ، شما نیز سعی کنید ، فایل هایی که به صفحات خود include می کنید ، دارای چنین پسوندی باشند ، چون در آینده ممکن است در یافتن فایل های include مشکل پیدا کنید ، این راه به شما کمک بسزایی خواهد کرد.

اشتراک
شرکت سبزاندیش آراد

کلیه حقوق متعلق به شرکت سبزاندیش آراد میباشد.

لوگو نماد اکترونیکیlogo-samandehi